به گزارش ایران پترونت وبه نقل از شرکت ملی نفتکش ایران، در پی انتشار اطلاعیه درخواست امداد و نجات دریایی از سوی مرکز فرماندهی عملیات نجات دریایی پاکستان در ساعت ۱۰:۴۵ صبح روز ۲۰ ژوئن (٣٠ خرداد)، فرمانده و کارکنان کشتی نفتکش «آرک» بدون فوت وقت به منظور نجات جان ۱۳ دریانورد شناور صیادی «النعیمی» وارد عمل شدند.

 کاپیتان محمد برنجی، فرمانده کشتی آرک در گزارشی به امور عملیات شرکت ملی نفتکش ایران و پس از دریافت اعلام خطر از سوی مرکز امداد و نجات کراچی با اعلام آماده باش و به همراهی کارکنان این کشتی برای نجات جان این ۱۳ دریانورد در شرایطی که در حال عزیمت به خلیج‌فارس بود تغییر مسیر داد و به سمت موقعیت این شناور صیادی در دریای عرب و در جنوب پاکستان حرکت کرد.

 ‌‎این عملیات نجات که به دلیل شرایط بسیار بد جوی و دریای توفانی دارای پیچیدگی‌های فنی بسیار زیادی بود با انجام مانورهای بسیار فنی کشتی آرک با هدایت فرمانده و کارکنان این نفتکش و پس از انتقال آب، مواد غذایی و نگهبانی از فاصله نزدیک و رسیدن بالگردهای نیروی دریایی پاکستان به محل، حدود ساعت ۱۷ با موفقیت به پایان رسید.

 در طول این عملیات، کشتی نفتکش افرامکس آرک با ناوهای نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران در ارتباط رادیویی بوده است و موفقیت نفتکش آرک نیز توسط این ناوها به فرماندهی چابهار گزارش شد.

پیش از این و در اردیبهشت ماه سال جاری کشتی نفتکش «آپاما» به فرماندهی کاپیتان مهدی مسیح زاده، چهار ماهیگیر ایرانی گرفتار شده در توفان را درحوالی جزیره خارک نجات داد.

 ‌‎آذرماه سال گذشته هم کشتی نفتکش غولپیکرStream   به فرماندهی کاپیتان محمود باغستانی موفق به نجات پنج ماهیگیر سریلانکایی شد که قایق‌شان در آبهای اقیانوس هند واژگون شده بود./ شانا

س/۴۱