فرزین سوادکوهی-رضا اردکانیان در حاشیه افتتاح نیروگاه سیکل ترکیبی ۴۵۶ مگاواتی غرب مازندران (کاسپین)گفت:تلاش خواهیم کرد کشور را در منطقه به هاب انرژی تبدیل کنیم و این هدفکذاری در امتداد به مدار آوردن ۲۵ نیروگاه جدید با ظرفیت ۵ هزار مگاوات و در کنار برنامه های وسیعی که برای مدیریت مصرف در نظر داریم ،محقق خواهد شد.

به گزارش ایران پترونت از شهرستان نوشهر استان مازندران ،اردکانیان در پاسخ به پرسش ایران پترونت،مبنی بر این که آیا با رویکردهای جدید وزارت نیرو در خصوص احداث نیروگاه های جدید در سطح کشور می توان تبدیل شدن کشور به هاب انرژی منطقه را متصور بود، با تاکید به این مساله که در حوزه انرژی باید بتوانیم با تحقق برنامه‌ها کشور را به عنوان هاب انرژی در منطقه معرفی کنیم، اظهار کرد: ما در وهله اول باید تلاش کنیم کشور خود را در منطقه به هاب انرژی تبدیل کنیم و این در حالی است که اینک کشور ما ارتباطات بسیار مطلوبی در حوزه انرژی با کشورهایی مانند پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان، ارمنستان، ترکیه و عراق دارد و در حال حاضر هم با آنها خطوط ارتباطی داریم. علاوه بر این ظرفیت‌های بسیار بالایی برای نیروگاه‌های تجدیدپذیر در کشور وجود دارد.

وزیر نیرو با بیان اینکه سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی می‌توانند برای عرضه انرژی در داخل کشور و همچنین برای تولید و فروش انرژی به کشورهای همسایه مشارکت کنند، گفت: وزارت نیرو می‌تواند امکانات لازم را در اختیار آنها بگذارد تا سرمایه‌گذاران بتوانند انرژی تولیدی خود را عرضه و قراردادهای لازم را منعقد کنند.
وی با بیان اینکه تاکنون امکان صادرات و واردات برق را در کشور فراهم کرده‌ایم، عنوان کرد: امسال مشترکان همکاری بسیار خوبی برای گذر از خاموشی داشتند که امید می‌رود در سال‌های آینده نیز شاهد این همکاری‌ها باشیم چراکه شرایط آبی به نحوی است که دیگر نمی‌توانیم مانند گذشته از ظرفیت‌های برقابی کشور استفاده کنیم.
اردکانیان تاکید کرد: اگر مشترکان همکاری بیشتری با صنعت برق داشته باشند می‌توانیم صادرکننده برق باشیم. به‌ویژه آنکه بسیاری از کشورهای همسایه در آستانه بازسازی قرار گرفته‌اند که این مساله می‌تواند برای کشور ما یک فرصت تلقی شود. بنابراین باید گفت هر چه شیوه‌های مصرف اصلاح شود ظرفیت برای صادرات آزاد خواهد شد.

۲۵ واحد نیروگاهی جدید وارد مدار می‌شود
وزیر نیرو گفت از هم‌اکنون برای پیک سال ۹۸ تدابیر لازم را در نظر گرفته‌ایم و براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قرار شده تا ۲۵ واحد نیروگاهی جدید وارد مدار شود.
وی همچنین درپاسخ به پرسشی مبنی بر این که برنامه‌های وزارت نیرو برای گذر از پیک سال آینده و میزان سرمایه‌گذاری چیست، گفت:برنامه مربوط به این مساله را تنظیم کرده‌ایم که در ابتدا باید در هیات وزیران ارائه شود و بعد از آن اطلاعات و جزئیات مربوط به این مساله از طریق رسانه‌ها اطلاع‌رسانی خواهد شد.
وی افزود: در کل باید گفت که برنامه وزارت نیرو برای پیک سال ۹۸ این است که ۵۰ درصد از توان و ظرفیت خود را روی موضوع تولید متمرکز کنیم که یکی از برنامه‌های در این راستا به مدار آوردن واحدهای جدید نیروگاهی تبیین شده است.
وی درخصوص میزان ظرفیت این نیروگاه‌ها گفت: در بهترین شرایط پنج هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاهی کشور اضافه خواهد شد. البته باید گفت که ظرفیت قابل اتکا از این میزان کمتر است.
به گفته وی، یکی دیگر از برنامه‌های وزارت نیرو این است که معادل این میزان را در حوزه مدیریت مصرف دنبال کنیم. گرچه مدیریت مصرف به پیچیدگی ساخت یک نیروگاه نیست اما مجموعه اقدامات انجام شده در این حوزه می‌تواند تا چهار هزار مگاوات را برای ما به عنوان معادل ظرفیت ایجاد کند.


وی با بیان اینکه اصلاح برخی از تجهیزات مصرفی همچون کولرها، تغییر حدود ۱۵ میلیون لامپ پرمصرف در سطح کشور به ویژه سازمان‌های دولتی، تغییرات ساعات کار ادارات و توافق با صنایع بزرگ برای تغییر زمان تولید می‌تواند در این حوزه بسیار کمک‌رسان باشد. البته برای تغییر زمان تولید صنایع لازم است که با بخش تولید هماهنگی‌های لازم صورت گیرد تا این بخش دچار مشکل نشود.
اردکانیان برنامه‌ریزی برای برق مصرفی چاه‌های کشاورزی و مهمتر از آن تشویق پرمصرف‌ها برای قرار گرفتن در جایگاه خوش‌مصرف‌ها را یکی دیگر از اهداف وزارت نیرو عنوان و اظهار کرد: درخصوص پرمصرف‌ها تصمیمات متعددی را گرفته‌ایم تا جایی که اگر لازم باشد تا تشویق برای پرمصرف‌ها عملی شود قطعا تعرفه آنها را تغییر خواهیم داد.
وی همچنین با تشکر از مجریان پروژه احداث نیروگاه کاسپین نوشهربرای اجرای سریع آن و احداث این نیروگاه در حداقل زمین مورد نیاز و همچنین با تشکر از مردم مازندران برای صبرو شکیبایی در تابستان امسال بخاطر کمبود برق اظهار داشت: امیدواریم برنامه های خوبی را برای تابستان آینده داشته باشیم تا حداقل چالش را برای تامین پایدار برق داشته باشیم.
وزیر نیرو با بیان اینکه این نیروگاه با حرکت جهادی در مازندران احداث شده افزود: در احداث این نیروگاه و طرح های مشابه همه در یک رقابت برای خدمت به مردم در تلاش هستند، اما نباید از خاطر ببریم که در هرجایگاهی بعنوان مجری، پیمانکار یا سرمایه گذار هدفمان گم شود و بدنبال این باید باشیم که احساس رضامندی در مردم را افزایش پیدا کند.
وی ادامه داد: از مجموعه نقدهایی که می شود و کار طاقت فرسایی که در نیروگاه ها وجود دارد، باید نتیجه و خروجی این نقدها و کارها رضامندی مردم باشد و اگر غیر از این اتفاق بیفتد، باید بررسی کنیم که در کجای کار ما مشکل وجود دارد.
اردکانیان با یادآوری تاکید رئیس جمهور مبنی بر انجام طرح های بزرگ برای بهبود خدمات‌رسانی به مردم، بیان داشت: در این راستا تقویت اعتماد ملی یک اصل مهم و غیرقابل چشم پوشی است و اینکه هر طرحی که اجرا می شود باید در راستای خدمت رسانی به مردم و تقویت اعتماد آنها صورت بگیرد.
وزیر نیرو عنوان داشت: قطعاً در عرصه آب و برق که تامین کننده آسایش مردم است باید این نکته را در نظر بگیریم که با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و حمایت دستگاه های استانی و نمایندگان مجلس وظایف خود را در خدمت رسانی مطلوب به مردم پیگیری و اجرا کنیم.

این گزارش حاکی است وزیر نیرو درخصوص برنامه وزارت نیرو برای پرداخت بدهی‌های خود نیز گفت: راهکارهای متعددی را برای این مساله در نظر گرفته‌ایم که یکی از این راهکارها مکانیزم تبصره بودجه سال ۹۷ است که این امکان را برای تهاتر مطالبات و رد دیون فراهم می‌کند به‌گونه‌ای که در انجام فعالیت پیمانکاران و طلبکاران صنعت برق گشایش ایجاد شود.
وی در خاتمه اظهار کرد:علاوه بر این سعی خواهیم کرد که علاوه بر استفاده از مکانیزم‌های موجود در بودجه از دولت نیز برای پرداخت مطالبات کمک بخواهیم و امیدواریم که در پرداخت مطالبات امسال و سال آینده عملکرد بهتری را داشته باشیم.
گفتنی است،در این نیروگاه برای نخستین بار از توربین‌های کلاس F به جای توربین‌های کلاس E استفاده شده است.
قابل اشاره است که طرح جایگزینی توربین‌های کلاس F در ساخت نیروگاه‌های حرارتی در دستور کار شرکت برق حرارتی قرار گرفته است و رویکرد عمده در صنعت برق کشور خواهد شد و این در حالی است که نیروگاه کاسپین نخستین نیروگاه سیکل ترکیبی با راندمان بالا با ۵۹ درصدراندمان در سطح کشور است که ظرفیت کل آن با بهره‌برداری از بخش بخار به ۴۶۰ مگاوات خواهد رسید.
شایان ذکر است، هزینه احداث این نیروگاه ۲۵۹٫۵ میلیون یورو است که ۲۱۵ میلیون یورو آن از محل تسهیلات صندوق ارزی تامین شده است وبا سرمایه پذیری شرکت برق حرارتی و توسط شرکت ماهتاب گستر کاسپین در شهرستان نوشهر استان مازندران، احداث شده است.